Tianqi Lithium A Logo

Tianqi Lithium A

🇨🇳
002466
CNE100000T32

Tianqi Lithium A, med huvudkontor i Kina, är en världsledande producent av litiumprodukter. Företaget är specialiserat på utvinning och vidareförädling av litiumråvaror till högkvalitativa litiumföreningar. Dessa är avgörande för den globala batteriproduktionen, särskilt för elektromobilitet och innovativa energilagringssystem. Tianqi Lithium förser industrin med nödvändiga material för energiomställningen.

Nästa kvartalsrapporter

fredag 28 augusti 2026
V 35
Imorgon
Bekräftat av bolaget

Datumet är bekräftat från de kinesiska börsernas officiella publiceringsschema.

Just nu i quiet period till 28 augusti 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Tianqi Lithium A nästa kvartalsrapport?

Tianqi Lithium A väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-08-28.

När publicerade Tianqi Lithium A senast en kvartalsrapport?

Tianqi Lithium A publicerade senast en kvartalsrapport 2026-04-27 (Q1 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 1,12 CNY.

Hur reagerar Tianqi Lithium A-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig Tianqi Lithium A-aktien i genomsnitt ±2,6 % dagen efter. Den största reaktionen var +4,7 % den 2025-10-29; 1 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur lägger jag till Tianqi Lithium As datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q2 2026
Uppskattning:1,35 CNY
Faktisk:
Q3 2026
Uppskattning:1,59 CNY
Faktisk:
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:0,53 CNY
Faktisk:1,12 CNY
Skillnad:+0,59 CNY
Kursreaktion (1 dag):−0,1 %
Kursreaktion (7 dagar):+10,9 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:0,25 CNY
Faktisk:0,17 CNY
Skillnad:−0,08 CNY
Kursreaktion (1 dag):−3,1 %
Kursreaktion (7 dagar):−0,9 %
Q3 2025
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):+4,7 %
Kursreaktion (7 dagar):+11,9 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±2,6 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+4,7 %
Största rörelsen (2025-10-29)
33,3 %
Andel positiva reaktioner
±7,9 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Tianqi Lithium A
Ticker-symbol
002466
ISIN
CNE100000T32
Land
🇨🇳
Kina
Bransch