Hanwha Ocean Logo

Hanwha Ocean

🇰🇷
042660
KR7042660001

Hanwha Ocean är ett globalt ledande sydkoreanskt företag inom varvsindustri och offshore. Kärnverksamheten omfattar byggnation av toppmoderna handelsskepp, komplexa offshore-installationer samt högpresterande marinfartyg såsom ubåtar för försvarsändamål. Hanwha Ocean står för innovativ teknologi och förstklassig kvalitet inom den globala sjöfarten.

Nästa kvartalsrapporter

tisdag 3 november 2026
V 45
Före börsöppning
Om 68 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 6 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Hanwha Ocean nästa kvartalsrapport?

Hanwha Ocean väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-03. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Hanwha Ocean senast en kvartalsrapport?

Hanwha Ocean publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-27 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 2 260,41 KRW.

Hur reagerar Hanwha Ocean-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 4 kvartalsrapporterna rörde sig Hanwha Ocean-aktien i genomsnitt ±4,1 % dagen efter. Den största reaktionen var +10,1 % den 2025-01-24; 3 av 4 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Hanwha Ocean slagit förväntningarna?

Hanwha Ocean har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 4 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 80 %).

Hur lägger jag till Hanwha Oceans datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:1 209,40 KRW
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:1 402,09 KRW
Faktisk:2 260,41 KRW
Skillnad:+858,32 KRW
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:1 054,61 KRW
Faktisk:1 631,93 KRW
Skillnad:+577,33 KRW
Kursreaktion (1 dag):−1,0 %
Kursreaktion (7 dagar):−1,4 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:857,43 KRW
Faktisk:1 998,30 KRW
Skillnad:+1 140,86 KRW
Kursreaktion (1 dag):+1,8 %
Kursreaktion (7 dagar):−8,3 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:679,62 US$
Faktisk:737,00 US$
Skillnad:+57,38 US$
Kursreaktion (1 dag):+3,3 %
Kursreaktion (7 dagar):+2,7 %
Q1 2025
Missat
Uppskattning:561,91 US$
Faktisk:406,00 US$
Skillnad:−155,91 US$
Q4 2024
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):+10,1 %
Kursreaktion (7 dagar):+11,1 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±4,1 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+10,1 %
Största rörelsen (2025-01-24)
75 %
Andel positiva reaktioner
±5,9 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 4 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

4/5
Kvartal över förväntningarna
80 %
Träffsäkerhet
+49,8 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Hanwha Ocean
Ticker-symbol
042660
ISIN
KR7042660001
Land
🇰🇷
Sydkorea
Bransch
Mer finansiell information