Fortune Electric Logo

Fortune Electric

🇹🇼
1519
TW0001519007

Fortune Electric är en ledande tillverkare av hög- och medelspänningskomponenter från Taiwan. Företaget erbjuder innovativa lösningar och produkter såsom transformatorer, ställverk och eldistributionssystem för global energiförsörjning och industri. Med fokus på kvalitet och tillförlitlighet stöder Fortune Electric kunder världen över med banbrytande elektroteknik och skräddarsydda energisystem.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 11 november 2026
V 46
Före börsöppning
Om 75 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 14 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Fortune Electric nästa kvartalsrapport?

Fortune Electric väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-11. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Fortune Electric senast en kvartalsrapport?

Fortune Electric publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-10 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 3,15 TWD.

Hur reagerar Fortune Electric-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig Fortune Electric-aktien i genomsnitt ±4 % dagen efter. Den största reaktionen var −5,9 % den 2026-03-09; 2 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Fortune Electric slagit förväntningarna?

Fortune Electric har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 2 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 40 %).

Hur lägger jag till Fortune Electrics datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:4,41 TWD
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:3,76 TWD
Faktisk:3,15 TWD
Skillnad:−0,62 TWD
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:3,00 TWD
Faktisk:3,29 TWD
Skillnad:+0,29 TWD
Kursreaktion (1 dag):+2,8 %
Kursreaktion (7 dagar):−10,3 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:4,81 TWD
Faktisk:5,31 TWD
Skillnad:+0,50 TWD
Kursreaktion (1 dag):−5,9 %
Kursreaktion (7 dagar):−1,8 %
Q3 2025
Missat
Uppskattning:4,28 US$
Faktisk:3,45 US$
Skillnad:−0,83 US$
Kursreaktion (1 dag):+3,2 %
Kursreaktion (7 dagar):−1,1 %
Q1 2025
Missat
Uppskattning:2,83 US$
Faktisk:2,50 US$
Skillnad:−0,33 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±4 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−5,9 %
Största rörelsen (2026-03-09)
66,7 %
Andel positiva reaktioner
±4,4 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

2/5
Kvartal över förväntningarna
40 %
Träffsäkerhet
+0,6 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Fortune Electric
Ticker-symbol
1519
ISIN
TW0001519007
Land
🇹🇼
Taiwan
Bransch