Catcher Technology Logo

Catcher Technology

🇹🇼
2474
TW0002474004

Catcher Technology, ett ledande företag från Taiwan, specialiserar sig på precisionstillverkning av metallkomponenter för den globala elektronikindustrin. Företaget erbjuder innovativa lösningar för högkvalitativa höljen och komponenter genom avancerad CNC-bearbetning och ytbehandling. Catcher Technology är en pålitlig partner för högteknologiska varumärken och garanterar högsta kvalitet vid tillverkning av precisionsdelar.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 11 november 2026
V 46
Före börsöppning
Om 75 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 14 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Catcher Technology nästa kvartalsrapport?

Catcher Technology väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-11. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Catcher Technology senast en kvartalsrapport?

Catcher Technology publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-10 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 2,51 TWD.

Hur reagerar Catcher Technology-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 6 kvartalsrapporterna rörde sig Catcher Technology-aktien i genomsnitt ±2,1 % dagen efter. Den största reaktionen var +7,2 % den 2026-08-10; 2 av 6 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Catcher Technology slagit förväntningarna?

Catcher Technology har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 1 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 20 %).

Hur lägger jag till Catcher Technologys datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:3,15 TWD
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:2,70 TWD
Faktisk:2,51 TWD
Skillnad:−0,19 TWD
Kursreaktion (1 dag):+7,2 %
Kursreaktion (7 dagar):+8,8 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:2,81 US$
Faktisk:2,62 US$
Skillnad:−0,19 US$
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:3,75 TWD
Faktisk:3,93 TWD
Skillnad:+0,18 TWD
Kursreaktion (1 dag):−1,1 %
Kursreaktion (7 dagar):−4,2 %
Q3 2025
Missat
Uppskattning:5,13 US$
Faktisk:4,62 US$
Skillnad:−0,51 US$
Kursreaktion (1 dag):+2,6 %
Kursreaktion (7 dagar):+3,1 %
Q1 2025
Missat
Uppskattning:0,71 US$
Faktisk:−1,60 US$
Skillnad:−2,31 US$
Q4 2024
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−1,0 %
Kursreaktion (7 dagar):+0,3 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±2,1 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+7,2 %
Största rörelsen (2026-08-10)
33,3 %
Andel positiva reaktioner
±4,5 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 6 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

1/5
Kvartal över förväntningarna
20 %
Träffsäkerhet
−1,1 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Catcher Technology
Ticker-symbol
2474
ISIN
TW0002474004
Land
🇹🇼
Taiwan
Bransch