Evergreen Marine Logo

Evergreen Marine

🇹🇼
2603
TW0002603008

Evergreen Marine, ett välrenommerat containerrederi baserat i Taiwan, specialiserar sig på global sjöfrakt och omfattande logistiklösningar. Företaget säkerställer effektiv och pålitlig internationell containertransport av gods världen över, och erbjuder en nyckelroll inom global handel och leveranskedjor.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 18 november 2026
V 47
Före börsöppning
Om 83 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 21 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Evergreen Marine nästa kvartalsrapport?

Evergreen Marine väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-18. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Evergreen Marine senast en kvartalsrapport?

Evergreen Marine publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-13 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 7,41 TWD.

Hur reagerar Evergreen Marine-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 5 kvartalsrapporterna rörde sig Evergreen Marine-aktien i genomsnitt ±1 % dagen efter. Den största reaktionen var −1,9 % den 2026-03-13; 1 av 5 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Evergreen Marine slagit förväntningarna?

Evergreen Marine har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 2 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 40 %).

Hur lägger jag till Evergreen Marines datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:14,64 TWD
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:7,76 TWD
Faktisk:7,41 TWD
Skillnad:−0,34 TWD
Q1 2026
Missat
Uppskattning:5,16 TWD
Faktisk:3,84 TWD
Skillnad:−1,32 TWD
Kursreaktion (1 dag):+0,7 %
Kursreaktion (7 dagar):+1,0 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:4,12 TWD
Faktisk:3,94 TWD
Skillnad:−0,19 TWD
Kursreaktion (1 dag):−1,9 %
Kursreaktion (7 dagar):+1,2 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:8,49 US$
Faktisk:10,04 US$
Skillnad:+1,55 US$
Kursreaktion (1 dag):−1,4 %
Kursreaktion (7 dagar):−1,6 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:4,62 US$
Faktisk:5,06 US$
Skillnad:+0,44 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−1,9 %
Största rörelsen (2026-03-13)
20 %
Andel positiva reaktioner
±2,7 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 5 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

2/5
Kvartal över förväntningarna
40 %
Träffsäkerhet
−6,9 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Evergreen Marine
Ticker-symbol
2603
ISIN
TW0002603008
Land
🇹🇼
Taiwan
Bransch