Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A Logo

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A

🇨🇳
300760
CNE100003G67

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A är en globalt ledande utvecklare och tillverkare av innovativ medicinteknik. Företaget erbjuder avancerade lösningar inom patientövervakning, in vitro-diagnostik och medicinsk bildbehandling, inklusive toppmoderna ultraljudssystem. Mindray engagerar sig globalt för att förbättra sjukvården genom högkvalitativa produkter och tjänster.

Nästa kvartalsrapporter

lördag 29 augusti 2026
V 35
Om 2 dagar
Bekräftat av bolaget

Datumet är bekräftat från de kinesiska börsernas officiella publiceringsschema.

Just nu i quiet period till 29 augusti 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A nästa kvartalsrapport?

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-08-29.

När publicerade Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A senast en kvartalsrapport?

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A publicerade senast en kvartalsrapport 2026-04-29 (Q1 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 1,92 CNY.

Hur reagerar Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A-aktien i genomsnitt ±3 % dagen efter. Den största reaktionen var +4,5 % den 2026-04-29; 1 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A slagit förväntningarna?

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 1 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 20 %).

Hur lägger jag till Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics As datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q2 2026
Uppskattning:1,74 CNY
Faktisk:
Q3 2026
Uppskattning:2,04 CNY
Faktisk:
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:1,73 CNY
Faktisk:1,92 CNY
Skillnad:+0,19 CNY
Kursreaktion (1 dag):+4,5 %
Kursreaktion (7 dagar):+7,2 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:0,79 CNY
Faktisk:0,47 CNY
Skillnad:−0,32 CNY
Kursreaktion (1 dag):−3,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−7,6 %
Q3 2025
Missat
Uppskattning:0,94 US$
Faktisk:0,47 US$
Skillnad:−0,48 US$
Q3 2025
Missat
Uppskattning:3,23 US$
Faktisk:2,07 US$
Skillnad:−1,16 US$
Kursreaktion (1 dag):−1,0 %
Kursreaktion (7 dagar):−8,4 %
Q1 2025
Missat
Uppskattning:3,76 US$
Faktisk:2,00 US$
Skillnad:−1,76 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±3 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+4,5 %
Största rörelsen (2026-04-29)
33,3 %
Andel positiva reaktioner
±7,7 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

1/5
Kvartal över förväntningarna
20 %
Träffsäkerhet
−6,2 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics A
Ticker-symbol
300760
ISIN
CNE100003G67
Land
🇨🇳
Kina
Bransch