BinDawood Holding Company Logo

BinDawood Holding Company

🇸🇦
4161
SA154HG210H6

BinDawood Holding Company är en ledande detaljhandelskoncern i Saudiarabien. Företaget driver välrenommerade stormarknadskedjor som BinDawood och Danube. Med fokus på livsmedel och konsumentvaror satsar koncernen på kvalitet, innovation och utmärkt service för att möta kundernas behov på den lokala marknaden.

Nästa kvartalsrapporter

tisdag 10 november 2026
V 46
Före börsöppning
Om 75 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 13 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar BinDawood Holding Company nästa kvartalsrapport?

BinDawood Holding Company väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-10. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade BinDawood Holding Company senast en kvartalsrapport?

BinDawood Holding Company publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-10 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 0,04 SAR.

Hur ofta har BinDawood Holding Company slagit förväntningarna?

BinDawood Holding Company har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 2 av de 4 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 50 %).

Hur lägger jag till BinDawood Holding Companys datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:0,04 SAR
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:0,05 SAR
Faktisk:0,04 SAR
Skillnad:−0,01 SAR
Q1 2026
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−0,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−4,2 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,04 SAR
Faktisk:0,24 SAR
Skillnad:+0,20 SAR
Kursreaktion (1 dag):+4,2 %
Kursreaktion (7 dagar):−0,5 %
Q2 2025
Slagit
Uppskattning:0,03 US$
Faktisk:0,04 US$
Skillnad:+0,01 US$
Q1 2025
Erfüllt
Uppskattning:0,05 US$
Faktisk:0,05 US$
Skillnad:+0,00 US$

Kvartalsrapport-statistik

Förväntningar vs. utfall

2/4
Kvartal över förväntningarna
50 %
Träffsäkerhet
−4,5 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 4 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
BinDawood Holding Company
Ticker-symbol
4161
ISIN
SA154HG210H6
Land
🇸🇦
Saudiarabien
Bransch