Eastroc Beverage Group Logo

Eastroc Beverage Group

🇨🇳
605499
CNE100005576

Eastroc Beverage Group, med huvudkontor i Kina, är en etablerad dryckesproducent som fokuserar på produktion och distribution av energidrycker samt andra uppfriskande drycker. Företaget förser miljontals konsumenter i Kina och angränsande regioner med högkvalitativa dryckeslösningar. Eastroc Beverage Group betraktas som en betydande aktör på den asiatiska dryckesmarknaden.

Nästa kvartalsrapporter

måndag 26 oktober 2026
V 44
Före börsöppning
Om 60 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 28 september 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Eastroc Beverage Group nästa kvartalsrapport?

Eastroc Beverage Group väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-10-26. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Eastroc Beverage Group senast en kvartalsrapport?

Eastroc Beverage Group publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-30 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 2,29 CNY.

Hur reagerar Eastroc Beverage Group-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 4 kvartalsrapporterna rörde sig Eastroc Beverage Group-aktien i genomsnitt ±4,8 % dagen efter. Den största reaktionen var −10 % den 2026-03-31; 1 av 4 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Eastroc Beverage Group slagit förväntningarna?

Eastroc Beverage Group har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 1 av de 3 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 33,3 %).

Hur lägger jag till Eastroc Beverage Groups datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:2,34 CNY
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:2,45 CNY
Faktisk:2,29 CNY
Skillnad:−0,15 CNY
Kursreaktion (1 dag):−3,1 %
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:1,76 CNY
Faktisk:1,81 CNY
Skillnad:+0,06 CNY
Kursreaktion (1 dag):+6,0 %
Kursreaktion (7 dagar):+2,1 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:1,09 CNY
Faktisk:0,97 CNY
Skillnad:−0,12 CNY
Kursreaktion (1 dag):−10,0 %
Kursreaktion (7 dagar):−13,1 %
Q3 2025
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−0,1 %
Kursreaktion (7 dagar):−7,0 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±4,8 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−10 %
Största rörelsen (2026-03-31)
25 %
Andel positiva reaktioner
±7,4 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 4 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

1/3
Kvartal över förväntningarna
33,3 %
Träffsäkerhet
−4,6 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 3 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Eastroc Beverage Group
Ticker-symbol
605499
ISIN
CNE100005576
Land
🇨🇳
Kina
Bransch