American Eagle Outfitters Logo

American Eagle Outfitters

🇺🇸
AEO
US02553E1064

American Eagle Outfitters är en ledande amerikansk modedetaljhandlare som specialiserar sig på trendiga kläder, högkvalitativa jeans och stilfulla accessoarer. Företaget erbjuder autentiska livsstilsprodukter för ungdomar och unga vuxna som värdesätter komfort och modern stil. Med starkt fokus på aktuella modetrender och kvalitet finns American Eagle tillgängligt både online och i många butiker världen över.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 9 september 2026
V 37
Efter börsstängning
Om 13 dagar

Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

Just nu i quiet period till 9 september 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar American Eagle Outfitters nästa kvartalsrapport?

American Eagle Outfitters väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-09-09. Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

När publicerade American Eagle Outfitters senast en kvartalsrapport?

American Eagle Outfitters publicerade senast en kvartalsrapport 2026-05-28 (Q1 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 0,14 USD.

Hur reagerar American Eagle Outfitters-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig American Eagle Outfitters-aktien i genomsnitt ±13,6 % dagen efter. Den största reaktionen var +15,1 % den 2025-12-02; 1 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har American Eagle Outfitters slagit förväntningarna?

American Eagle Outfitters har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 4 av de 4 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 100 %).

Hur lägger jag till American Eagle Outfitterss datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q2 2026
Uppskattning:0,21 US$
Faktisk:
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:0,12 US$
Faktisk:0,14 US$
Skillnad:+0,02 US$
Kursreaktion (1 dag):−11,8 %
Kursreaktion (7 dagar):−7,0 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,71 US$
Faktisk:0,84 US$
Skillnad:+0,13 US$
Kursreaktion (1 dag):−13,9 %
Kursreaktion (7 dagar):−19,1 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:0,43 US$
Faktisk:0,53 US$
Skillnad:+0,10 US$
Kursreaktion (1 dag):+15,1 %
Kursreaktion (7 dagar):+14,8 %
Q2 2025
Slagit
Uppskattning:0,21 US$
Faktisk:0,45 US$
Skillnad:+0,24 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±13,6 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+15,1 %
Största rörelsen (2025-12-02)
33,3 %
Andel positiva reaktioner
±13,6 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

4/4
Kvartal över förväntningarna
100 %
Träffsäkerhet
+8,8 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 4 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
American Eagle Outfitters
Ticker-symbol
AEO
ISIN
US02553E1064
Land
🇺🇸
USA
Bransch