Corporacion Acciona Energias Renovables Logo

Corporacion Acciona Energias Renovables

🇪🇸
ANE
ES0105563003

Corporación Acciona Energías Renovables utvecklar, bygger och driver anläggningar för förnybar energi globalt. Företaget fokuserar på vindkraft, solenergi och vattenkraft för att främja hållbar energiproduktion. De bidrar väsentligt till den globala energiomställningen och säkerställer en miljövänlig energiförsörjning.

Nästa kvartalsrapporter

torsdag 12 november 2026
V 46
Efter börsstängning
Om 77 dagar

Efter börsstängning — vanligen efter kl. 17:30 CET.

Quiet period börjar 15 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Corporacion Acciona Energias Renovables nästa kvartalsrapport?

Corporacion Acciona Energias Renovables väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-12. Efter börsstängning — vanligen efter kl. 17:30 CET.

När publicerade Corporacion Acciona Energias Renovables senast en kvartalsrapport?

Corporacion Acciona Energias Renovables publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-30 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev −0,06 EUR.

Hur reagerar Corporacion Acciona Energias Renovables-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 4 kvartalsrapporterna rörde sig Corporacion Acciona Energias Renovables-aktien i genomsnitt ±2,6 % dagen efter. Den största reaktionen var −5,2 % den 2026-07-30; 2 av 4 kursreaktioner var positiva.

Hur lägger jag till Corporacion Acciona Energias Renovabless datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:
Faktisk:
Q2 2026
Uppskattning:
Faktisk:−0,06 €
Kursreaktion (1 dag):−5,2 %
Q1 2026
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):+1,6 %
Kursreaktion (7 dagar):+4,5 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:2,13 €
Faktisk:2,02 €
Skillnad:−0,12 €
Kursreaktion (1 dag):+3,1 %
Kursreaktion (7 dagar):−6,1 %
Q3 2025
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−0,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−12,7 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±2,6 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−5,2 %
Största rörelsen (2026-07-30)
50 %
Andel positiva reaktioner
±7,8 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 4 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Corporacion Acciona Energias Renovables
Ticker-symbol
ANE
ISIN
ES0105563003
Land
🇪🇸
Spanien
Bransch