Dominion Energy Logo

Dominion Energy

🇺🇸
D
US25746U1097

Dominion Energy är en ledande amerikansk energileverantör som förser miljontals kunder med pålitlig el och naturgas. Företaget driver en mångsidig energiproduktion, inklusive förnybara energikällor, samt omfattande infrastruktur för överföring och distribution. Det är engagerat i en säker, hållbar energiförsörjning och innovativa lösningar i USA.

Nästa kvartalsrapporter

fredag 30 oktober 2026
V 44
Före börsöppning
Om 64 dagar

Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

Quiet period börjar 2 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Dominion Energy nästa kvartalsrapport?

Dominion Energy väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-10-30. Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

När publicerade Dominion Energy senast en kvartalsrapport?

Dominion Energy publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-31 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 1,16 USD.

Hur reagerar Dominion Energy-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 5 kvartalsrapporterna rörde sig Dominion Energy-aktien i genomsnitt ±1,2 % dagen efter. Den största reaktionen var −2,6 % den 2026-02-23; 1 av 5 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Dominion Energy slagit förväntningarna?

Dominion Energy har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 3 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 60 %).

Hur lägger jag till Dominion Energys datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:1,20 US$
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:1,30 US$
Faktisk:1,16 US$
Skillnad:−0,14 US$
Kursreaktion (1 dag):−0,8 %
Kursreaktion (7 dagar):−3,4 %
Q1 2026
Erfüllt
Uppskattning:1,62 US$
Faktisk:1,62 US$
Skillnad:+0,00 US$
Kursreaktion (1 dag):−0,9 %
Kursreaktion (7 dagar):−4,1 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,64 US$
Faktisk:0,68 US$
Skillnad:+0,04 US$
Kursreaktion (1 dag):−2,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−4,4 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:0,95 US$
Faktisk:1,06 US$
Skillnad:+0,11 US$
Kursreaktion (1 dag):−1,4 %
Kursreaktion (7 dagar):+3,5 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:0,68 US$
Faktisk:0,75 US$
Skillnad:+0,07 US$
Q4 2024
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):+0,4 %
Kursreaktion (7 dagar):−0,1 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1,2 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−2,6 %
Största rörelsen (2026-02-23)
20 %
Andel positiva reaktioner
±3,1 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 5 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

3/5
Kvartal över förväntningarna
60 %
Träffsäkerhet
−1 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Dominion Energy
Ticker-symbol
D
ISIN
US25746U1097
Land
🇺🇸
USA
Bransch
Mer finansiell information