First Community Logo

First Community

🇺🇸
FCCO
US3198351047

First Community är ett ledande amerikanskt finansinstitut som specialiserar sig på heltäckande banktjänster. Företaget erbjuder privat- och företagskunder skräddarsydda lösningar inom utlåning, kapitalförvaltning och digitala finansiella tjänster för att främja en långsiktig ekonomisk tillväxt.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 21 oktober 2026
V 43
Före börsöppning
Om 54 dagar

Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

Quiet period börjar 23 september 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar First Community nästa kvartalsrapport?

First Community väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-10-21. Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

När publicerade First Community senast en kvartalsrapport?

First Community publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-22 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 0,84 USD.

Hur reagerar First Community-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig First Community-aktien i genomsnitt ±1,1 % dagen efter. Den största reaktionen var +1,6 % den 2026-04-22; 3 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har First Community slagit förväntningarna?

First Community har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 5 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 100 %).

Hur lägger jag till First Communitys datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:0,80 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:0,69 US$
Faktisk:0,84 US$
Skillnad:+0,15 US$
Kursreaktion (1 dag):+0,8 %
Kursreaktion (7 dagar):+7,8 %
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:0,63 US$
Faktisk:0,72 US$
Skillnad:+0,09 US$
Kursreaktion (1 dag):+1,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−2,0 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,68 US$
Faktisk:0,69 US$
Skillnad:+0,01 US$
Kursreaktion (1 dag):+0,9 %
Kursreaktion (7 dagar):+7,7 %
Q2 2025
Slagit
Uppskattning:0,65 US$
Faktisk:0,71 US$
Skillnad:+0,06 US$
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:0,56 US$
Faktisk:0,68 US$
Skillnad:+0,12 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1,1 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+1,6 %
Största rörelsen (2026-04-22)
100 %
Andel positiva reaktioner
±5,8 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

5/5
Kvartal över förväntningarna
100 %
Träffsäkerhet
+7,3 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
First Community
Ticker-symbol
FCCO
ISIN
US3198351047
Land
🇺🇸
USA
Bransch