Franco-Nevada Logo

Franco-Nevada

🇨🇦
FNV
CA3518581051

Franco-Nevada är ett ledande kanadensiskt företag inom streaming och royalties för ädelmetaller. Bolaget finansierar gruvprojekt globalt och säkrar långsiktig avkastning från guld-, silver- och oljeproduktion utan att bära direkta operativa gruvdriftsrisker.

Nästa kvartalsrapporter

måndag 9 november 2026
V 46
Efter börsstängning
Om 74 dagar

Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

Quiet period börjar 12 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Franco-Nevada nästa kvartalsrapport?

Franco-Nevada väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-09. Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

När publicerade Franco-Nevada senast en kvartalsrapport?

Franco-Nevada publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-11 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 2,58 CAD.

Hur reagerar Franco-Nevada-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 4 kvartalsrapporterna rörde sig Franco-Nevada-aktien i genomsnitt ±1,4 % dagen efter. Den största reaktionen var −1,6 % den 2026-08-11; 2 av 4 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Franco-Nevada slagit förväntningarna?

Franco-Nevada har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 4 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 80 %).

Hur lägger jag till Franco-Nevadas datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:2,80 CA$
Faktisk:
Q2 2026
Missat
Uppskattning:2,79 CA$
Faktisk:2,58 CA$
Skillnad:−0,21 CA$
Kursreaktion (1 dag):−1,6 %
Kursreaktion (7 dagar):−3,4 %
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:2,95 CA$
Faktisk:3,32 CA$
Skillnad:+0,37 CA$
Kursreaktion (1 dag):+1,3 %
Kursreaktion (7 dagar):−6,0 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:2,29 CA$
Faktisk:2,53 CA$
Skillnad:+0,24 CA$
Kursreaktion (1 dag):+1,0 %
Kursreaktion (7 dagar):−2,2 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:1,37 US$
Faktisk:1,49 US$
Skillnad:+0,12 US$
Kursreaktion (1 dag):−1,6 %
Kursreaktion (7 dagar):+3,3 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:1,12 US$
Faktisk:1,24 US$
Skillnad:+0,12 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1,4 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−1,6 %
Största rörelsen (2026-08-11)
50 %
Andel positiva reaktioner
±3,7 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 4 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

4/5
Kvartal över förväntningarna
80 %
Träffsäkerhet
+3,1 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Franco-Nevada
Ticker-symbol
FNV
ISIN
CA3518581051
Land
🇨🇦
Kanada
Bransch
Mer finansiell information