Global Ship Lease Logo

Global Ship Lease

🇧🇲
GSL
MHY271836006

Global Ship Lease är en ledande ägare och uthyrare av containerskepp för världsomspännande sjöfart. Företaget hyr ut sin moderna flotta till internationella linjerederier och bidrar väsentligt till effektiviteten i globala leveranskedjor. De erbjuder pålitliga maritima transportlösningar och är en central aktör inom containerfrakt.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 11 november 2026
V 46
Före börsöppning
Om 76 dagar

Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

Quiet period börjar 14 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Global Ship Lease nästa kvartalsrapport?

Global Ship Lease väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-11. Före börsöppning — vanligen tidigt på morgonen (ca kl. 7–8 CET).

När publicerade Global Ship Lease senast en kvartalsrapport?

Global Ship Lease publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-05 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 2,48 USD.

Hur reagerar Global Ship Lease-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig Global Ship Lease-aktien i genomsnitt ±6,9 % dagen efter. Den största reaktionen var +9,4 % den 2025-11-10; 1 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Global Ship Lease slagit förväntningarna?

Global Ship Lease har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 5 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 100 %).

Hur lägger jag till Global Ship Leases datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:2,50 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:2,42 US$
Faktisk:2,48 US$
Skillnad:+0,06 US$
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:2,40 US$
Faktisk:2,56 US$
Skillnad:+0,16 US$
Kursreaktion (1 dag):−7,1 %
Kursreaktion (7 dagar):−11,0 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:2,31 US$
Faktisk:2,32 US$
Skillnad:+0,01 US$
Kursreaktion (1 dag):−4,2 %
Kursreaktion (7 dagar):−7,0 %
Q3 2025
Slagit
Uppskattning:2,37 US$
Faktisk:2,62 US$
Skillnad:+0,25 US$
Kursreaktion (1 dag):+9,4 %
Kursreaktion (7 dagar):+9,6 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:2,31 US$
Faktisk:2,67 US$
Skillnad:+0,36 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±6,9 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+9,4 %
Största rörelsen (2025-11-10)
33,3 %
Andel positiva reaktioner
±9,2 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

5/5
Kvartal över förväntningarna
100 %
Träffsäkerhet
+2 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Global Ship Lease
Ticker-symbol
GSL
ISIN
MHY271836006
Land
🇧🇲
Bermuda
Bransch