Hindustan Aeronautics Logo

Hindustan Aeronautics

🇮🇳
HAL
INE066F01020

Hindustan Aeronautics (HAL) är ett ledande indiskt företag inom flyg- och rymdindustrin. Det utvecklar, tillverkar och underhåller flygplan, helikoptrar, motorer och avioniksystem, och spelar en central roll för försvarsindustrin. HAL erbjuder innovativa lösningar för militära och civila luftfartsbehov.

Nästa kvartalsrapporter

tisdag 10 november 2026
Förväntat

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerade Hindustan Aeronautics senast en kvartalsrapport?

Hindustan Aeronautics publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-12 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 23,77 INR.

Hur reagerar Hindustan Aeronautics-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 5 kvartalsrapporterna rörde sig Hindustan Aeronautics-aktien i genomsnitt ±1,1 % dagen efter. Den största reaktionen var +1,8 % den 2026-08-12; 3 av 5 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Hindustan Aeronautics slagit förväntningarna?

Hindustan Aeronautics har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 4 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 80 %).

Hur lägger jag till Hindustan Aeronauticss datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:22,64 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:22,37 INR
Faktisk:23,77 INR
Skillnad:+1,40 INR
Kursreaktion (1 dag):+1,8 %
Kursreaktion (7 dagar):+2,2 %
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:52,97 INR
Faktisk:62,74 INR
Skillnad:+9,77 INR
Kursreaktion (1 dag):−0,2 %
Kursreaktion (7 dagar):−5,4 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:27,19 INR
Faktisk:27,91 INR
Skillnad:+0,72 INR
Kursreaktion (1 dag):+0,6 %
Kursreaktion (7 dagar):0,0 %
Q3 2025
Missat
Uppskattning:26,00 US$
Faktisk:24,96 US$
Skillnad:−1,04 US$
Kursreaktion (1 dag):+1,5 %
Kursreaktion (7 dagar):+0,4 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:17,25 US$
Faktisk:20,69 US$
Skillnad:+3,44 US$
Q4 2024
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−1,5 %
Kursreaktion (7 dagar):−7,8 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1,1 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+1,8 %
Största rörelsen (2026-08-12)
60 %
Andel positiva reaktioner
±3,2 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 5 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

4/5
Kvartal över förväntningarna
80 %
Träffsäkerhet
+5,5 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Hindustan Aeronautics
Ticker-symbol
HAL
ISIN
INE066F01020
Land
🇮🇳
Indien
Bransch