OGE Energy Logo

OGE Energy

🇺🇸
OGE
US6708371033

OGE Energy är ett amerikanskt energibolag med huvudkontor i USA. Företaget fokuserar på produktion, överföring och distribution av elektricitet. Som en ledande elleverantör i Oklahoma och Arkansas erbjuder OGE Energy en pålitlig energiförsörjning och driver ett viktigt elnät för miljontals kunder.

Nästa kvartalsrapporter

torsdag 29 oktober 2026
V 44
Före börsöppning
Om 63 dagar

Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

Quiet period börjar 1 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar OGE Energy nästa kvartalsrapport?

OGE Energy väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-10-29. Före börsöppning — vanligen före 15:30 CET (före USA-öppning kl. 9:30 New York-tid).

När publicerade OGE Energy senast en kvartalsrapport?

OGE Energy publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-29 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 0,56 USD.

Hur reagerar OGE Energy-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig OGE Energy-aktien i genomsnitt ±1,2 % dagen efter. Den största reaktionen var −2,2 % den 2025-10-29; 0 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har OGE Energy slagit förväntningarna?

OGE Energy har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 3 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 60 %).

Hur lägger jag till OGE Energys datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:1,20 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:0,55 US$
Faktisk:0,56 US$
Skillnad:+0,01 US$
Q1 2026
Missat
Uppskattning:0,25 US$
Faktisk:0,24 US$
Skillnad:−0,01 US$
Kursreaktion (1 dag):−0,5 %
Kursreaktion (7 dagar):+0,3 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,32 US$
Faktisk:0,34 US$
Skillnad:+0,02 US$
Kursreaktion (1 dag):−0,9 %
Kursreaktion (7 dagar):+3,2 %
Q3 2025
Missat
Uppskattning:1,14 US$
Faktisk:1,14 US$
Skillnad:−0,00 US$
Kursreaktion (1 dag):−2,2 %
Kursreaktion (7 dagar):−3,0 %
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:0,52 US$
Faktisk:0,53 US$
Skillnad:+0,01 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±1,2 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−2,2 %
Största rörelsen (2025-10-29)
0 %
Andel positiva reaktioner
±2,2 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

3/5
Kvartal över förväntningarna
60 %
Träffsäkerhet
+0,2 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
OGE Energy
Ticker-symbol
OGE
ISIN
US6708371033
Land
🇺🇸
USA
Bransch
Mer finansiell information