Bank Hapoalim BM Logo

Bank Hapoalim BM

🇮🇱
POLI
IL0006625771

Bank Hapoalim BM är en ledande israelisk bank som erbjuder omfattande finansiella tjänster. Företaget tillhandahåller privat- och företagskunder krediter, inlåning, förmögenhetsförvaltning och moderna digitala banklösningar. Som en betydande bank i Israel stödjer den företag och privata hushåll och är även aktiv inom investment banking.

Nästa kvartalsrapporter

tisdag 17 november 2026
Förväntat

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerade Bank Hapoalim BM senast en kvartalsrapport?

Bank Hapoalim BM publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-11 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 1,90 ILS.

Hur reagerar Bank Hapoalim BM-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 4 kvartalsrapporterna rörde sig Bank Hapoalim BM-aktien i genomsnitt ±2,3 % dagen efter. Den största reaktionen var −3,7 % den 2026-05-14; 1 av 4 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Bank Hapoalim BM slagit förväntningarna?

Bank Hapoalim BM har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 1 av de 3 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 33,3 %).

Hur lägger jag till Bank Hapoalim BMs datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q2 2026
Slagit
Uppskattning:1,73 ₪
Faktisk:1,90 ₪
Skillnad:+0,17 ₪
Kursreaktion (1 dag):+2,7 %
Kursreaktion (7 dagar):+3,7 %
Q1 2026
Missat
Uppskattning:1,69 ₪
Faktisk:1,62 ₪
Skillnad:−0,07 ₪
Kursreaktion (1 dag):−3,7 %
Kursreaktion (7 dagar):−2,9 %
Q4 2025
Missat
Uppskattning:1,74 ₪
Faktisk:1,57 ₪
Skillnad:−0,17 ₪
Kursreaktion (1 dag):−1,7 %
Kursreaktion (7 dagar):−2,7 %
Q3 2025
Uppskattning:
Faktisk:
Kursreaktion (1 dag):−1,0 %
Kursreaktion (7 dagar):0,0 %

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±2,3 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
−3,7 %
Största rörelsen (2026-05-14)
25 %
Andel positiva reaktioner
±2,3 %
Genomsnittlig rörelse efter 7 dagar

Underlag: kursreaktioner från de senaste 4 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

1/3
Kvartal över förväntningarna
33,3 %
Träffsäkerhet
−1,4 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 3 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Bank Hapoalim BM
Ticker-symbol
POLI
ISIN
IL0006625771
Land
🇮🇱
Israel
Bransch