Slide Insurance Logo

Slide Insurance

🇺🇸
SLDE
US8313491057

Slide Insurance är ett innovativt insurtech-företag baserat i USA som moderniserar försäkringsbranschen genom avancerad AI-teknik. Företaget erbjuder skräddarsydda hem- och fastighetsförsäkringar och optimerar hela skaderegleringsprocessen genom datadrivna analyser för en effektivare kundupplevelse.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 11 november 2026
V 46
Efter börsstängning
Om 75 dagar

Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

Quiet period börjar 14 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Slide Insurance nästa kvartalsrapport?

Slide Insurance väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-11. Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

När publicerade Slide Insurance senast en kvartalsrapport?

Slide Insurance publicerade senast en kvartalsrapport 2026-07-28 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 1,06 USD.

Hur reagerar Slide Insurance-aktien på kvartalsrapporter?

Efter de senaste 3 kvartalsrapporterna rörde sig Slide Insurance-aktien i genomsnitt ±5,2 % dagen efter. Den största reaktionen var +9,7 % den 2026-02-24; 2 av 3 kursreaktioner var positiva.

Hur ofta har Slide Insurance slagit förväntningarna?

Slide Insurance har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 5 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 100 %).

Hur lägger jag till Slide Insurances datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:0,57 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:0,85 US$
Faktisk:1,06 US$
Skillnad:+0,21 US$
Kursreaktion (1 dag):+3,5 %
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:0,84 US$
Faktisk:1,02 US$
Skillnad:+0,18 US$
Kursreaktion (1 dag):−2,4 %
Kursreaktion (7 dagar):−1,4 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:0,87 US$
Faktisk:1,23 US$
Skillnad:+0,36 US$
Kursreaktion (1 dag):+9,7 %
Kursreaktion (7 dagar):+8,9 %
Q2 2025
Slagit
Uppskattning:0,61 US$
Faktisk:0,79 US$
Skillnad:+0,18 US$
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:0,44 US$
Faktisk:0,56 US$
Skillnad:+0,12 US$

Kvartalsrapport-statistik

Kursreaktion på kvartalsrapporter

±5,2 %
Genomsnittlig rörelse dagen efter
+9,7 %
Största rörelsen (2026-02-24)
66,7 %
Andel positiva reaktioner

Underlag: kursreaktioner från de senaste 3 rapportdatumen (stängningskurs till stängningskurs).

Förväntningar vs. utfall

5/5
Kvartal över förväntningarna
100 %
Träffsäkerhet
+17,5 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Slide Insurance
Ticker-symbol
SLDE
ISIN
US8313491057
Land
🇺🇸
USA
Bransch