Service Properties Trust Logo

Service Properties Trust

🇺🇸
SVC
US81761L2016

Service Properties Trust är en börsnoterad amerikansk fastighets-REIT med säte i Newton, Massachusetts. Bolaget investerar i en diversifierad portfölj av hotell och långsiktigt uthyrda service- och handelsfastigheter.

Nästa kvartalsrapporter

onsdag 11 november 2026
V 46
Efter börsstängning
Om 76 dagar

Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

Quiet period börjar 14 oktober 2026

Aktiekurs

Vanliga frågor

När publicerar Service Properties Trust nästa kvartalsrapport?

Service Properties Trust väntas publicera nästa kvartalsrapport 2026-11-11. Efter börsstängning — vanligen från ca 22:00 CET (efter USA-stängning kl. 16:00 New York-tid).

När publicerade Service Properties Trust senast en kvartalsrapport?

Service Properties Trust publicerade senast en kvartalsrapport 2026-08-05 (Q2 2026). Vinsten per aktie (EPS) blev 0,30 USD.

Hur ofta har Service Properties Trust slagit förväntningarna?

Service Properties Trust har överträffat analytikernas vinstprognoser (EPS) i 4 av de 5 senast utvärderade kvartalen (träffsäkerhet: 80 %).

Hur lägger jag till Service Properties Trusts datum i min kalender?

Använd knappen 'Prenumerera i kalender' på denna sida för att lägga till alla datum i Google Kalender, Apple Kalender eller Outlook. Datumen uppdateras automatiskt vid ändringar.

Alla datum

Q3 2026
Uppskattning:0,15 US$
Faktisk:
Q2 2026
Slagit
Uppskattning:0,29 US$
Faktisk:0,30 US$
Skillnad:+0,01 US$
Q1 2026
Slagit
Uppskattning:−0,48 US$
Faktisk:−0,35 US$
Skillnad:+0,13 US$
Kursreaktion (1 dag):−2,5 %
Kursreaktion (7 dagar):+4,4 %
Q4 2025
Slagit
Uppskattning:−1,22 US$
Faktisk:0,00 US$
Skillnad:+1,22 US$
Kursreaktion (1 dag):+7,2 %
Kursreaktion (7 dagar):+5,4 %
Q2 2025
Missat
Uppskattning:−1,20 US$
Faktisk:−1,23 US$
Skillnad:−0,03 US$
Q1 2025
Slagit
Uppskattning:−0,95 US$
Faktisk:−0,53 US$
Skillnad:+0,42 US$

Kvartalsrapport-statistik

Förväntningar vs. utfall

4/5
Kvartal över förväntningarna
80 %
Träffsäkerhet
+26 %
Genomsnittlig EPS-överraskning

Underlag: 5 kvartal med analytikerprognos och rapporterad EPS.

Historiska kursreaktioner är ingen tillförlitlig indikator för framtida utveckling.

Företagsinformation

Namn
Service Properties Trust
Ticker-symbol
SVC
ISIN
US81761L2016
Land
🇺🇸
USA
Bransch